Halı Yıkama

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 09:00 - 20:00

Pazar: Kapalı

Telefonlar

0212 694 63 63

0532 226 72 76

Halı Yıkama

Halı Yıkama

19Aralık

2019


Halı Yıkama Fabrikası

Halı yıkama denince aklınıza iyi kötü pek çok şey gelebilir. Geçmişte halı yıkama ile ilgili tecrübeleriniz olabilir.Veya çevrenizden halı yıkamacılar ile ilgili söylentiler duymuşsunuzdur. Özellikle de otopark tarzı yerlerde yıkama ve dışarıda kurutma gibi görüntüler gözünüzde canlanabilir.

Artık bu düşüncelerden sıyrılma zamanı geldi. Firmamız sizlere yukarıda sıraladığımız tüm bu olumsuzluklar bütününden uzak, yepyeni bir perspektifle halı yıkama hizmeti sunuyor. Modern çağın gereklerine uygun yüksek verimliliğe sahip fabrikamız halı yıkama sektörüne öncülük ediyor. Dünya standarlarına uygun makinelerimiz ve seçkin kadromuzla temizlik sektöründe sağlam temeller üzerinde yükseliyoruz. Bu yazımızda yıkama ve kurutma sistemlerimizden ve çalışma prensiplerimizden bahsedeceğiz. 

Halıların Temizlik Hikayesi

Halıların yıkanma serüveni fabrikamıza giriş yapmasıyla başlar. Giriş yapan halılar öncelikle bir kategorize edilme sürecinden geçer. Bu işlem yıkama ve kurutma açısından büyük öneme sahiptir. Peki nedir bu kategorize edilme işlemi. Neden bu kadar önemlidir? Aslında tüm yıkama ve kurutma işlemleri arasında en önemli aşama budur. Çünkü yıkama ve kurutma aşamalarının nasıl işleyeceğini belirler. Örneğin bir makine halısı ile yün halıya aynı yıkama ve kurutma işlemi uygulanmaz.Yün halılar yapısı gereği daha hassastır. Tüyleri oldukça incedir ve kök boyası ile boyanmışlardır. Dolayısıyla makina halısını temizlemek için kullanılan maddeler yün halıya zarar verebilir. Yani her halıya aynı şekilde temizlik işlemi yapılması ve aynı maddelerin kullanılması kesinlikle mümkün değildir.Kurutma açısından bakacak olursak yün halıların kurutma süresi daha uzundur. Bu da kurutma fırınında ne kadar süre bekleyeceklerini belirler. Yani yün halının kurutması ile makina halısının kuruma süreleri oldukça farklıdır. Kurutma fırınında makinalara yakınlığı dahi kurutma süresini etkileyecektir. İşte bu örneklerden de anlaşılacağı gibi kategorize etme aşaması zannedilenden çok daha önemlidir. Alanında uzman kişilerce yapılmaması sonraki tüm aşamaları olumsuz etkileyecektir. 

Halı Yıkama Aşaması

Halıların ayrıştırılma işlemi tamamlandığına göre yıkama aşamasına geçebiliriz. Halı yıkama aşamasını iki bölümde ele alabiliriz. Birincisi halının makinaya verildikten sonraki aşamasıdır. Bu aşamada halılar tek tek makinaya verilerek yıkama işlemi başlatılır. Makinanın fırçaları belli bir baskı ile çalışır. Yıkama işlemi başladıktan sonra halının kalınlığına göre baskı uygulanır. Bu baskı ne kadar doğru oranda uygulanırsa halının temizlik kalitesi o kadar yüksek olacaktır. Halı yavaş yavaş makinadan geçerken yıkama işleminin başındaki personel halının kirlilik durumuna ve iplik cinsine göre temizlik maddeleri kullanmaya başlar. İşte bu an halının temizlik kalitesi için en kritik anlardan biridir. Zira burada yıkama personelinin oldukça dikkatli olması ve halıda kullanacağı malzemeleri özenle seçmesi gerekmektedir. Aksi halde halıda kalıcı hasarlar bırakılabilir. Sıra geldik yıkama işleminin ikinci aşamasına. İkinci aşama halının çıkış aşamasıdır. Bu bölümde makinanın çıkış bölümünde bulunan personele oldukça iş düşmektedir. Halı çıkarken aynı zamanda leke kontrolü yapan personel gerektiği yerde müdehale eder. Çok gerekli gördüğü halıyı tekrar giriş bölümüne götürür. Yani buradan da anlayacağımız üzere halının çıkış bölümü aynı zamanda ilk kalite kontrol bölümüdür. İşlemi biten halı makinadan rulo halinde çıkacaktır. Çıkan halı tek tek halı taşıma arabasına konulur ve sıkma bölümüne alınır. Sıkma bölümünde sıkılacak halının ortalama ne kadar su tuttuğunu bilmek önemlidir. Aksi halde halı sıkma makinalarının devri yanlış ayarlanır. Düşük devirde sıkılan halı ise geç kurur. Halının sıkılma dakikası da oldukça önemlidir. Yine yün halı ve makina halısı örneğinden gidelim. Yün halılar yapısı gereği daha fazla su tutar. Yani hem daha uzun dakika hem de daha yüksek devirde sıkılması gerekir. Hatta bazı yün halılar ters sarılıp tekrar sıktırılmalıdır. Kurutma süresi ne kadar kısa olursa yün halı o kadar sağlıklı bir şekilde yapısı bozulmadan kalır. Kurutma süresi çok uzun olursa halının yapısı hatta boyası bile bozulabilir. Ve bu bozulmanın geri dönüşü yoktur. 

Kurutma Fırınları ve Çalışma Sistemi

Halı yıkama serüvenine devam ediyoruz. Sıkma işlemini tamamladık. Şimdi sıra geldi kurutma fırınlarına taşıma ve asma aşamasına. Bu aşamada hangi halıların kurutma makinalarına daha yakın asılacağını bilmek gerekiyor. Makinaya uzaklığı dikkate alınmadan halı asma işlemi yapılırsa tüm odanın kuruma süresini etkileyecektir. Ancak tabi ki bu sürecin en önemli iki unsuru vardır. Birincisi kurutma makinasının kalitesi, ikincisi ise odanın iyi yalıtılmış olması. Bu ikisi de kurutma için olmazsa olmazdır. İyi yalıtılmamış bir oda yeterince ısınmaz. Isı yükselmezse de nem açığa çıkmaz. İyi bir makina olmazsa açığa çıkan nem dışarıya atılamaz. Yeniden halıların üzerine yapışır ve beyaz halılarda sarartılar meydana gelir. Aynı zamanda kurutma süresi oldukça uzar. Şimdi kurutma odamızda nasıl bir sistem olduğunu açıklayalım. Öncelikle halı asma işlemi tamamen bittikten sonra odanın kapısı kapatılır. Halılar tamamen kuruyuncaya dek kesinlikle kapı açılmaz. Kurutma odası kapandıktan sonra sistem otomatik olarak çalışmaya başlar. Sıcak hava üfleyen fanlar odanın ısısı yeterince yükselene kadar çalışır. Belli bir nem doygunluğuna ulaşan odada sensör sayesinde ısıtıcılar durdurulur. Bu kez dışarıya hava üfleyen salyangoz denilen fanlar devreye girer. Odadaki nemi tamamen boşaltana kadar fanlar çalışmaya devam eder. Nemin bittiğini ve sıcaklığın düştüğünü algılayan sensörler fanların çalışmasını durdurur. Ve yeniden sıcak hava fanları devreye girer. Bu işlem yaklaşık 8-10 saat boyunca devam eder. Böylece bu süre sonunda halılar tamamen kurutulur ve odanın kapıları açılır. 

Kalite Kontrol ve Teslimata Hazırlık

Artık paketleme ve kalite kontrol aşamasına geçebiliriz. Halılar yine tek tek paketleme masasına açılır. Öncelikle toz alma işlemi uygulanır. Daha sonra halı dikkatli bir şekilde incelenir ve leke kontrolü yapılır. Leke kontrolü sırasında halıda gerekli yerlere müdehale edilir. Kalite kontrol personeli gerekli gördüğü halıları yeniden yıkama bölümüne gönderir. Kontrolü tamamlanan halılar ise teslim edilmek üzere düzgün bir şekilde paketlenir ve teslimata hazır hale getirilir. İşte halı yıkamanın süreçleri böylece başarıyla tamamlanmış olur. Yazımızın başından beri vurguladığımız iki nokta vardır. Birincisi alanında uzman personel ikincisi ise teknolojinin kullanımız. Her aşamada bu iki unsur bir arada anlatılmıştır. Profesyonel temizlik için olması gereken de budur. Halı yıkama firmamız sizlere sağlıklı ve steril koşullarda yıkama hizmeti sunmak için her geçen gün kendini yenilemektedir. Modern çağa ayak uydurma çabamız işte bu nedenledir. Dört mevsim hizmet dört dörtlük temizlik sloganıyla sektörde öncü firma olmaya devam ediyoruz. Yıkama ve kurutma aşamalarımızı resim ve video galerilerimizden inceleyebilirsiniz. Her türlü sorularınız için bizimle iletişime geçebilir, ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan da bizleri takip edebilirsiniz.

DİĞER HABERLER

Avcılarda Kaliteli Halı Yıkama

Avcılarda Kaliteli Halı Yıkama 24/Aralık/2019

Ambarlı Halı Yıkama

Ambarlı Halı Yıkama 22/Aralık/2019

Gümüşpala Halı Yıkama

Gümüşpala Halı Yıkama 22/Aralık/2019

Denizköşkler Halı Yıkama

Denizköşkler Halı Yıkama 20/Aralık/2019

Halı Yıkama

Halı Yıkama 19/Aralık/2019


İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

  • Telefon: 0212 694 63 63
  • Gsm: 0532 226 72 76
  • Fax:
  • Email: haliyikamafirma@gmail.com